Ostravské Vánoce zpestří jedinečný "havířský" betlém

Ostravské Vánoce zpestří jedinečný

Zbrusu nový dřevěný betlém letos o Vánocích ozdobí Dětskou scénu na Jiráskově náměstí. Vznikal dva měsíce v dílně uměleckého řezbáře Romana Mikuše ve Vyšních Lhotách a ponese prvky spojené s havířskou minulostí našeho regionu.

Pět figur, Marii, Josefa, Ježíška, volka a oslíka, vyrobené z topolového dřeva najdou návštěvníci letošních Ostravských Vánoc po celou dobu adventu na Jiráskově náměstí.

„Každý rok chceme pro návštěvníky Ostravských Vánoc přinést něco nového. Ať již programově nebo esteticky chceme posouvat akci pořád dopředu. V minulém roce jsme si betlém zapůjčili, ale letos jsme chtěli, aby vznikl unikátní betlém, který bude k Ostravě patřit a nebude tak snadno přenositelný do jiného regionu,“ vysvětluje za realizátora Ostravských Vánoc jednatel Černé louky Jan Šumbera.

Ostravský betlém tak bude tvořit celkem pět dřevěných figur. „Některé figury na sobě budou mít tradiční havířské artefakty a Ježíšek bude uložen na slámě ve vyřezaném důlním vozíku,“ upřesňuje Šumbera s tím, že by tak tento jedinečný betlém mohl do Ostravy přilákat návštěvníky z širšího regionu. Instalovat se pak toto umělecké dílo bude přímo na Jiráskovo náměstí bezprostředně před zahájením Ostravských Vánoc, tedy v pátek 24. listopadu.

Vyřezávat se začalo již v létě

Práce na výrobě uměleckého díla začaly, vzhledem k náročnosti a časové vytíženosti řezbáře, již během letních měsíců. Celkem tak výroba betléma zabrala Romanu Mikušovi celé dva měsíce. „V minulosti jsem již vyřezával betlémy pro jiná města, často také pracuji na ledových sochách u nás i v zahraničí, ale tato spolupráce mě bavila, protože mohlo vzniknout velmi tradiční dílo s netradičními prvky,“ říká Roman Mikuš, umělecký řezbář a autor dřevěného betléma.

Roman Mikuš je veřejnosti známý především jako autor sochy zubra v Zubří u Valašského Meziříčí, pravidelně se podílí na tvorbě ledových soch v tuzemsku i zahraničí. Účastní se soutěží, kde za svá díla sbírá ocenění – letos to bylo například první místo na světové řezbářské soutěži v Anglii, dvakrát první místo ve speed carvingu České republiky v Třinci nebo loňské první místo při tvorbě ledových soch v polské Poznani.

Organizátorem Ostravských Vánoc 2023 je statutární město Ostrava, které jejich realizaci již třetím rokem svěřilo společnosti Černá louka s.r.o. Akce se uskuteční v termínu od 25. 11. 2023 do 1. 1. 2024 na čtyřech scénách. Veškeré informace o programu a partnerech akce najdete na www.ostravskevanoce.cz.

Zdroj informací

Město Ostrava a eSlezsko.cz
Foto: Město Ostrava

Datum

8. listopadu 2023

Page generated in 1.1902 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál