Moravskoslezský kraj čerpá evropské peníze do sociální oblasti nejlépe v republice

Moravskoslezský kraj čerpá evropské peníze do sociální oblasti nejlépe v republice

Z evropských zdrojů využije Moravskoslezský kraj v sociální oblasti mezi roky 2015 a 2022 více než 1,3 miliardy korun. Tyto peníze slouží nejen k investicím, ale také významně podpoří neinvestiční projekty, které pomáhají zvyšovat kvalitu sociálních služeb. Mezi regiony je Moravskoslezský kraj v čerpání evropských prostředků v sociální oblasti nejaktivnější.

„Největší část evropských zdrojů směřuje na provoz sociálních služeb, v tomto programovém období na ně náš kraj celkově získá okolo miliardy korun. Velmi úspěšní jsme i při žádostech o příspěvek na rozvojové projekty, které zvyšují kvalitu poskytovaných služeb v regionu. Celkově jsme na tyto rozvojové projekty získali necelých 300 milionů korun, což je zdaleka nejvíce ze všech krajů v republice. Prvenství máme i při čerpání dotací na neinvestiční projekty z Operačního programu zaměstnanost v odvětví sociálních služeb,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a evropské projekty Jan Krkoška a upřesnil, že projekty v sociální oblasti jsou financovány z Integrovaného regionálního operačního programu, Operačního programu zaměstnanost a Operačního programu životní prostředí.

Mezi nejvýznamnější investiční projekty, které podpořila Evropská unie, je kompletní revitalizace bruntálské organizace Sagapo. Na výstavbu nových domovů pro osoby se zdravotním postižením, chráněné bydlení a vytvoření sociálně terapeutických dílen kraj z Evropy získal 68 milionů korun. Na evropské zdroje si kraj sáhl i při rekonstrukci Domova Březiny v Petřvaldu, získal na ni 6 milionů korun.

„Kromě hezkého prostředí a stabilního provozu sociálních služeb považuji za nesmírně důležitý profesionální a lidský přístup pracovníků a lidí v sociálních službách. Proto je skvělé, že jsou z evropských prostředků dotována i vzdělávání, supervize nebo odborné konzultace. Zajímavý je například projekt takzvaných peer konzultantů. Tedy lidí, kteří si prošli duševním onemocněním a po zotavení pomáhají těm, kteří onemocněním právě trpí. Je to skvělý způsob, jak začleňovat osoby s duševním onemocněním do společnosti a posílit jejich vnímání sebe sama a svých schopností,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a dodal, že evropské peníze pomáhají i při vzdělávání a zvyšování kompetencí neformálních pečovatelů, kteří se starají o blízkou osobu se zdravotním postižením. Další evropské prostředky pomáhají zefektivnit systém sociální pomoci rodinám s dětmi tak, aby se předcházelo umisťování dětí mimo biologickou rodinu, také jsou využívány ke zdokonalení systému náhradní rodinné péče. Konkrétně projektová aktivita Moravskoslezského kraje provázení žadatelů o náhradní rodinnou péči nemá v rámci celé ČR obdoby.

Zdroj informací

Moravskoslezský kraj, NejBusiness.cz a eSlezsko.cz

Datum

17. srpna 2020

Page generated in 1.203 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál