Projekty podpořené z evropských fondů se i letos otevřou návštěvníkům

Projekty podpořené z evropských fondů se i letos otevřou návštěvníkům

Zářijové soboty budou patřit už čtvrtému ročníku dnů otevřených dveří, které představí úspěšné projekty podpořené z evropských fondů. Vedle prohlídek a praktických ukázek čeká na návštěvníky řada soutěží, her i aktivit nejen pro děti. Akce pořádá Ministerstvo pro místní rozvoj a vstup na ně je zdarma.

„Dny otevřených dveří patří k našim nejpopulárnějším akcím, v loňském roce na ně zavítalo devatenáct tisíc zájemců. Kvůli jarní pandemii letos probíhají ve skromnějším počtu a za zpřísněných hygienických podmínek. Podařilo se nám ale vybrat pět projektů, které zaujmou jak milovníky historie, tak přírody nebo i piva,“ říká Daniela Grabmüllerová, náměstkyně pro řízení Sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Ministerstva pro místní rozvoj.

První z Dnů otevřených dveří zavítá první zářijovou sobotu do žateckého Chrámu Chmele a Piva. Návštěvníci odhalí tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva, uvidí unikátní Chmelový orloj nebo pracovnu alchymisty a dozví se, proč se nejlepší chmel na světě sklízí právě na Žatecku.

O týden později se uskuteční Den otevřených dveří na Dopravním hřišti Odry. Na akci si zájemci mohou například na unikátním simulátoru vyzkoušet, jaké to je, když se s nimi otočí vozidlo na střechu. Hasiči a dopravní policie ukáží, jak v praxi vypadá vyproštění osoby z vraku havarovaného vozidla. Hřiště napomáhá dopravnímu vzdělávání a bezpečnosti silničního provozu, proto nebudou chybět ani aktivity BESIP.

Devatenáctého září se uskuteční hned dva dny otevřených dveří. Ten v milevském klášteře nabídne prohlídky na čtyřech okruzích. Dospělé a děti čeká i interaktivní laboratoř Akademie věd ČR, ochutnávka českých ciderů nebo kejklířské vystoupení.

Ve stejný den se uskuteční i Den otevřených dveří ve Vodním domě a Včelím světě ve středočeských Hulicích. Návštěvníky čeká prohlídka Vodního domu, kde se více dozvědí o vodní nádrži Švihov, která vodou zásobuje Prahu a střední Čechy. Nejen děti určitě ocení možnost vyzkoušet si rýžování zlata přímo se skutečným zlatokopem. Ve Včelím světě čekají kromě speciálních komentovaných prohlídek úlů pod vedením včelařských odborníků i dílničky.

Poslední zářijová sobota je pak vyhrazena Dnu otevřených dveří se záchranáři v unikátním výcvikovém středisku v Jihlavě. Návštěvnici mohou vyzkoušet reálné situace a vžít se do kůže pacienta i záchranáře. K vidění bude simulátor vrtulníku, k vyzkoušení oblek biohazard týmu.

Všechny akce jsou zdarma, na některé prohlídky je ale nutná registrace. Kompletní seznam akcí pořádaných Ministerstvem pro místní rozvoj, kde je možné se seznámit s přínosy fondů EU, naleznete na stránce akce pro veřejnost.

Zdroj informací

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a eSlezsko.cz

Datum

13. srpna 2020

DoporučujemeFacebook

Page generated in 1.065 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál